Baschetbalistele orădene de la Universitatea CSM au fost învinse, sâmbătă, în deplasare, la Timişoara, de către echipa locală BCM Danzio, la o diferenţă de 11 puncte, într-un joc ce a contat pentru etapa a XVII-a a Ligii Naţionale.

Meciul, desfăşurat în Sala Sporturilor Constantin Jude, s-a încheiat cu scorul de 76-65 pentru timişorence.

Elevele antrenoarei Adriana Niculescu au început bine jocul, conducând după primele 10 minute cu scorul de 19-16, dar au fost depăşite clar în sfertul al doilea, când au primit 27 de puncte şi au înscris doar 16. În pauza mare s-a intrat astfel cu scorul de 43-35 în favoarea celor de la BCM Danzio.

Precum în prima jumătate, şi în partea a doua orădencele au început foarte bine, câştigând sfertul al III-lea la o diferenţă de 5 puncte, cu 20-15, astfel că înaintea ultimelor 10 minute bănăţencele aveau doar trei puncte avans, scor 58-55. Din păcate, însă, ultimul sfert nu a mai fost atât de bine gestionat şi BCM Danzio s-a distanţat din nou pe tabelă, după ce a marcat în acest interval 18 puncte, iar orădencele nu au izbutit mai multe de 10.

Scorul final, 76-65 pentru timişorence, consemnează a 11-a înfrângere pentru Univ. CSM Oradea, care ocupă acum locul al X-lea, cu 23 de puncte.

Principala marcatoare a formaţiei Universitatea CSM din jocul de la Timişoara a fost Adams, autoare a 21 puncte. Ea a fost urmată de Ashford, cu 19 puncte, şi Price, cu 17 puncte. Au marcat însă şi Badi (4 puncte), Chiş (3 puncte) şi Johnson (1 punct).