După victoria din tur, de la Alba Iulia, obţinută la un singur punct diferenţă, după un final dramatic, CSM Universitatea Oradea era pusă în gardă de posibilităţile echipei din Alba Iulia. După un început bun al gazdelor, oaspetele au preluat pentru prima, dar şi pentru ultima dată, conducerea cu trei minute înainte de finalul primului sfert: 12-13.

A urmat un veritabil show al gazdelor care şi-au început recitalul aruncărilor de trei puncte, şi ca un făcut, majoritatea acestor execuţii şi-au găsit corespondenţă pe tabela de marcaj. Zona aplicată de adversare nu le-a impresionat pe orădence, care au continuat să marcheze de dincolo de semicerc cu o dezinvoltură dezarmantă, astfel scorul a ajuns la 40-26 la pauza mare.

Abia în sfertul trei s-a văzut şi replica oaspetelor care au revenit surprinzător în meci, dar un time-out solicitat de Adriana Niculescu la momentul potrivit a lămurit situaţia. Orădencele au sfârşit învingătoare în aplauzele publicului şi a colegilor de club de la echipele masculine de baschet şi handbal. Victoria consolidează echipei orădene poziţia a patra în clasamentul seriei.

CSM U Oradea - CSU Alba Iulia 77-62

Scorul pe sferturi: 20-13; 20-13; 17-19; 20-17

CSM U Oradea: Ioana Gavra 26, Dana Tămăşdan 1, Monica Ardelean 6, Loredana Ulica 1, Aysha Barkley 2, Oana Sărăcuţ, Edith Sabău 2, Carla Ţigan, Mihaela Adi 16, Anda Muscă 2, Tiffany Brown 21. Antrenori: Adriana Niculescu şi Ioana Croitoru.

CSU Alba Iulia: Alexandra Legian, Adriana Ruscior, Ana Maria Chirilă 11, Laura Budean 21, Carmen Negru 13, Elisabeta Crecan 11, Andrada Teocan 1, Oana Precup 5. Antrenor: Nicuşor Marcu.

Arbitri: Marius Epure - Cristian Trofin