În meciul de vineri, orădenii şi-au făcut viaţa uşoară încă din primele minute. Au condus cu 6-19, dar au cedat inexplicabil iniţiativa, permiţând gazdelor să se apropie până la 15-19, la finele primului sfert.

După prima pauză, orădenii şi-au revenit şi au refăcut rapid diferenţa de peste 10 puncte. Aşa se face că, la pauza mare, pe fondul jocului bun prestat de Mandici şi Mitchell, CSM Oradea conducea la Craiova cu 29-41.

Şi Bojan Gnjato a jucat bine, în special în primele 10 minute, când a reuşit 7 puncte, două recuperări şi o pasă decisivă. La olteni nu au jucat vedetele Bassett şi McCclough.

În sfertul trei orădenii au continuat să domine autoritar şi să crească diferenţa, încet dar sigur, asigurându-şi practic victoria şi calificarea în grupa valorică rezervată locurilor 9-12, la finele unei partide dominate de la început până la final.

Orădenii ar fi trebuit să întâlnească în Faza 2 din play-out echipa CSM Bucureşti, în acelaşi sistem, cel mai bun din cinci partide însă nu vor mai continua disputa decât echipele învinse în play out. Astfel, CSM Oradea se clasează pe locul 9 la finalul acestui sezon, Energia Rovinari pe 10, iar CSM Bucureşti pe locul 12.

SCM U Craiova - CSM Oradea 68-83 (15-19, 14-22, 18-21, 21-21)

SCM U Craiova: Harvey 11, Lăpădat 10, Gavrilă 4, Albu, Matici 16, Pacioga 2, Isleam 4, Ragovici. Antrenor Zeljko Zecevici.

CSM Oradea: Martinovici 3, Marici 10, Ştefan 2, Mandici 16, Lazar 4, Mitchell 27, Gnjato 7, Paşca 14. Antrenor: Cristian Achim.

Arbitri: Grigoraş Laurenţiu, Şerban Mircea, Epure Marius.
Comisar: Daneţiu Nicolae