Formaţia orădeană de baschet masculin CSM a disputat vineri, la Arena "Antonio Alexe", un joc amical în compania echipei U Mobitelco Cluj-Napoca, nimeni alta decât vicecampioana ţării şi ocupanta poziţiei secunde în clasamentul final al sezonului regulat 2010-2011 din campionatul Diviziei A.

Meciul, util celor două combatante în perspectiva jocurilor din play-off, a fost câştigat în cele din urmă de clujeni, care s-au impus cu scorul de 78-69, după ce la pauza mare conduceau cu 35-33.

Partida a fost echilibrată, primul sfert fiind adjudecat de orădeni, la o diferenţă de două puncte, următorul a revenit oaspeţilor, cel de-al III-lea s-a încheiat la egalitate, iar în ultimele 10 minute s-au impus clujeni, cu 7 puncte. În cadrul partidei amicale, cei doi antenori şi-au rulat întregul lot de jucători avut la dispoziţie.

"A fost un meci bun de pregătire pentru noi. Aveam nevoie de acest amical înainte de meciurile cu Gaz Metan Mediaş pentru a ne reintra în mână. Clujul are o echipă asemănătoare cu cea din Mediaş din punctul de vedere al forţei fizice şi al recuperărilor ofensive. Am reuşit să rotesc tot lotul, iar acest lucru e foarte important în acest moment", a declarat antrenorul Cristian Achim, după partidă.

Până la primele confruntări din play-off, împotriva echipei Gaz Metan Mediaş, pe 13 şi 14 aprilie, Cristian Achim va conduce sâmbătă Selecţionata Nordului în All Star Game-ul baschetului românesc. În această echipă va fi însă şi jucătorul CSM-ului Tyrone Mitchell.

Gaz Metan, în schimb, s-a calificat în finala Cupei României, a cărui turneu final are loc la Tg. Mureş şi unde întâlneşte Steaua Turabo.

CSM Oradea - U Mobitelco 69-78 (19-17, 14-18, 24-24, 12-19)

CSM: Pascu 2, Ştefan 2, Maric 8 (2x3), Paşca 17 (3x3), Topcov 14, Hora 1, Mandic 7, Torok 2, Stojakovic, Mitchell 7 (1x3), Schachtner 9 (1x3). Antrenor: Cristi Achim (principal), Călin Pop (asistent).

Cluj: Chetreanu 2, Cuic 10, Lawrence 7 (1x3), Morris 2, Bercean, Şanta 4, Krstanovic 11 (1x3), Thomson 7 (1x3), Fometescu 3 (1x3), Silvăşan 16 (1x3), Dykes (2x3). Antrenor: Marcel Ţenter.