Penultima etapă a sezonului regular din cadrul campionatului Diviziei A la baschet masculin a programat-o pe echipa orădeană CSM să evolueze pe teren propriu, în compania formaţiei SCM Universitatea Craiova.

Având în faţă un adversar facil, provenit din partea inferioară a clasamentului, baschetbaliştii orădeni nu s-au întrebuinţat prea tare la început, conducând la prima pauză cu doar trei puncte, scor 25-22. În sfertul al II-lea situaţia a fost şi mai echilibrată, aceste 10 minute revenind chiar oltenilor cu scorul de 19-18.

Intraţi la vestiare cu doar două puncte avans, elevii antrenorului Cristian Achim îşi doreau să tranşeze partida în jumătatea a doua a confruntării, numai că în sfertul III, primele 10 minute după pauza mare, situaţia a rămas la fel de echilibrată, cu echipa olteană destul de incisivă, înscriind 23 de puncte, în timp ce orădenii şi-au trecut în cont doar 22.

Cu doar un punct avans pe tabelă, înaintea ultimului sfert, orădenii şi-au luat în serios rolul în ultimele 10 minute ale confruntării, când au evoluat excelent, surclasându-şi adversarul, prin cele 27 de puncte marcate şi doar 15 primite. S-a încheiat, astfel, 92-79 pentru orădeni. O victorie meritată, care urcă elevii antrenorului Cristian Achim pe poziţia a IV-a a clasamentului.

Milos Pesic a fost principalul marcator în acest joc, cu 24 de puncte înscrise, în timp ce de la oaspeţi s-a remarcat Branislav Tomic, cu 20 de puncte.

În celelalte dispute din penultima etapă a sezonului regular, interesant a fost în special rezultatul de la Tg. Jiu, dintre Energia Rovinari şi Mureşul Tg. Mureş, unde gazdele, care se luptă pentru intrarea în play-off, au reuşit să se impună la o diferenţă de 5 puncte în faţa mureşenilor, care luptă pentru accederea între primele patru echipe.

La Timişoara, în derby-ul rundei, bănăţenii de la BC au stopat şirul victoriilor consecutive a prahovenilor de la CSU Ploieşti, impunându-se cu 99-92.
În fine, într-un alt joc ce se anunţa echilibrat, la Bucureşti, gazdele de la CSM au învins Atlassib Sibiu, la o diferenţă de 12 puncte, sibienii ratând astfel accederea între primele opt echipe.

CSM Oradea - SCM Univ. Craiova 92 - 79 (25-22, 18-19, 22-23, 27-15)
Sala: Arena Antonio Alexe
Spectatori: 1200
Arbitri: Marius Epure, Bogdan Podar, Adrian Habor
Comisar: Ion Olaru
Marcatori CSM Oradea: Milos Pesic 24 p, Silviu Lupusavei 18, Nemanja Maric 15, Sasha Topchov 12, Bogdan Şibârnă 11, Milos Markovic 10 şi Radu Rareş Paşca 2 p.
Marcatori SCM Univ. Craiova: Branislav Tomic 20 p, Adonte Maurice Gennie 17, Le Var Seals Cortez 16, Leroy Dawson 14, Ionuţ Albu 10 şi Stephen Douglas Ross 2 p