CSM Oradea a făcut un meci peste aşteptări în faţa revelaţiei sezonului Diviziei A de baschet masculin Gaz Metan Mediaş. Deşi au cedat primul sfert la şase puncte, orădenii au revenit în cel secund, iar la câteva secunde după pauza mare scorul era egal: 46-46.

Mai mult, CSM Oradea a preluat conducerea în sfertul trei, la patru puncte diferenţă: 57-53, timp în care medieşenii au comis toate greşelile tehnice posibile prin faulturi şi mai ales discuţii neprincipiale cu arbitri întâlnirii.

Fost jucător la Sacramento Kings, în NBA, Phelps s-a accidentat la mijlocul sfertului trei însă, în ciuda faptului că a jucat fără numărul 1, Mediaşul a trecut la timonă şi graţie evoluţiei excelente a ex-orădeanului Titus Nicoară care a reuşit un meci în nota caracteristică, adică foarte bun iar oaspeţii s-au impus cu 97-78.