Debut cu dreptul pentru baschetbaliştii de la CSM Oradea, care au reuşit să învingă sâmbătă seară pe CSM Bucureşti, o echipă mai bine cotată valoric. În teren, pe parcursul primelor patru sferturi, orădenii au avut în cea mai mare parte a timpului avantaj pe tabela de marcaj, dar de fiecare dată adversarii au reuşit să revină şi să restabilească egalitatea.

Primul sfert al partidei a debutat echilibrat, după care gazdele au reuşit, în minutul 8, să conducă cu 17-11, insuficient însă, pentru că în doar două minute oaspeţii au reuşit să revină şi să egaleze, 18-18.

Doar sfertul doi a făcut excepţie, CSM Oradea având la un moment dat 9 puncte avans, 34-25, reuşind ca până la final să păsteze totuşi 4 puncte zestre pentru partea a doua a meciului.

La reluare, pe fondul unor greşeli în apărare ale baschetbaliştilor orădeni, CSM Bucureşti a echilibrat scorul la o diferenţă de 1-2 puncte, finalul sfertului trei consemnând pe tabela de marcaj scorul de 52-51.

Ultimul sfert a fost dramatic, oaspeţii au reuşit să preia conducerea cu 3 minute şi 30 de secunde înainte de final, scor 64-63. Panicaţi, elevii antrenorului Cristian Achim au ratat două aruncări de trei puncte, au ratat două aruncări libere, dar Topcov a reuşit să-şi stăpânească emoţiile şi a egalat, 66-66.

Debutul primei reprize de prelungiri a aparţinut oaspeţilor, care au luat un avantaj de 3 puncte, 71-68, moment în care antrenorul Achim a cerut time-out pentru a pregăti finalul de repriză. Decizia s-a dovedit a fi inspirată, CSM Oradea reuşind să revină în avantaj pe tabela de marcaj, scor 77-74.

Ultimul atac a aparţinut oaspeţilor, când mai erau 16 secunde de joc. O schemă bine pusă în practică l-a adus pe Waterstradt la 7 metri de coşul orădenilor, mingea a intrat în inel şi meciul a fost trimis pentru a doua oară în prelungiri.

La reluare, spre satisfacţia celor peste 500 de spectatori, CSM Oradea s-a distanţat repede pe tabela de marcaj, meciul încheindu-se cu scorul de 91-82.

CSM Oradea - CSM Bucureşti 91-82 (18-18, 0-16, 14-17, 14-15, 11-11, 14-5)

CSM Oradea: Pascu, Ştefan 9, L. Szijarto, Maric 12, Paşca 5, Stretea, Topcov 18, Hora, Mandic 22, Torok, Lazăr, Schachtner 25.
Antrenor: Cristian Achim.

CSM Bucureşti: Paul 12, Stănescu, Santana 16, Stăncuţ, Tomic 13, Herndon 13, Tudosa 6, Vizitiu, Neguţ, Macavei 2, Uscatu 4, Waterstradt 16.
Antrenor: Mladen Ostojic.

Arbitri: Stoica Ciprian, Bukaresti Laszlo, Dima Gabriel