Într-un meci contând pentru penultima etapă a Diviziei A de baschet masculin, Energia Rovinari a dispus de CSM Oradea, după prelungiri: 81-78 (71-71 la finele celor 40 de minute).

Orădenii au început perfect jocul de la Tg. Jiu încheind primul sfert în avantaj: 11-21. Diferenţa a crescut la mijlocul sfertului secund la 19-30, însă gazdele au revenit pe tabelă, astfel că, la pauză era: 33-39.

În sfertul trei orădenii au zburdat pe teren şi s-au desprins pe tabelă la 12-13 puncte. Nimic nu anunţa cele ce aveau să vină în sfertul patru. În ultimele zece minute Energia a revenit incredibil şi a reuşit să preia conducerea - 71-69, însă Mandici a egalat: 71-71, după care, în ultima secundă, tot el a ratat victoria. S-a intrat în prelungiri unde, în cele cinci minute, gazdele au fost mai exacte şi au învins cu 81-78.

Pentru a mai prinde locul opt, ultimul care asigură prezenţa în play-off, CSM Oradea are nevoie de o minune. Steaua să piardă la Cluj, cu ultima clasată, Galdiator, iar orădenii să învingă, pe teren propriu, pe ELBA Timişoara.

Energia Rovinari - CSM Oradea 81-78

Scorul pe sferturi: 11-21, 22-18, 13-18, 25-14
Repriza de prelungire: 10-7

Energia Rovinari: Tyner 12, Troupe 19, Lupuşavei 10, Apostol 2, L. Darby jr. 8, Căpuşan 17, Trim 13.

CSM Oradea: Martinovici, Szijarto, Marici 21, Mandici 15, Lazar 4, Mitchell 12, Gnjato 18, Pşaca 8.