După înfrângerea surprinzătoare de pe teren propriu, din urmă cu o săptămână, din faţa piteştenilor, echipa orădeană de baschet masculin şi-a luat de această dată toate măsurile şi a reuşit un joc bun duminică seara la Târgu Jiu, în compania formaţiei Energia Rovinari. Meciul a contat pentru etapa a X-a a campionatului Diviziei A şi a fost câştigat de orădeni cu scorul de 95-69.

Partida a început într-o notă de echilibru, după primele 10 minute consemnându-se egalitate, la 20. În sfertul doi, orădenii s-au desprins şi au reuşit să se impună la o diferenţă de 10 puncte, cu 24-14, astfel că la pauza mare conduceau cu 44-34.

Deşi după pauza mare spectatorii, aproximativ 800 la număr, sperau ca favoriţii, jucătorii gorjeni de la Energia, să revină în joc şi pe tabelă, au avut de a face cu o surpriză total neplăcută: cei care au evoluat dezinvolt au fost elevii antrenorului Cristian Achim, care în sfertul al treilea s-au impus cu 22-7.

Ultimele 10 minute ale disputei au fost ceva mai echilibrate, în sensul că orădenii nu au mai forţat, preferând să-şi conserve rezultatul, dar tot s-au impus, cu scorul de 29-28.

A fost o victorie meritată pentru echipa CSM care, astfel, ajunge la cota 7 în ceea ce priveşte numărul succeselor în actuala ediţie de campionat, din 10 posibile.

Principalii marcatori ai orădenilor au fost: Nemanja Maric, cu 18 puncte la activ, Milos Pesic şi Gediminas Navickas, autori a câte 17 puncte, şi Sasha Topchov, cu 16. Au mai mrcat însă şi Silviu Lupusavei, 11, Laszlo Lazar, 8, Vasile Stefan, 5, şi Milos Markovic, 3 puncte.

De la gazde s-au remarcat, în special Louis Darby Jr., cu 19 puncte, şi Stefan Nikolic, autor a 13 puncte.

În celelalte partide ale etapei, Atlassibb Sibiu s-a impus în deplasare, pe terenul dinamoviştilor, şi au urcat spectaculos până pe locul II, Timişoara a câştigat fără probleme la Miercurea Ciuc şi rămâne lider, BC Mureş şi U Mobitelco au câştigat, de asemenea, fără emoţii disputele de acasă şi se menţin pe locurile III şi IV.