Echipa orădeană de baschet masculin CSM şi-a continuat cu o nouă victorie parcursul bun din actuala ediţie de campionat a Diviziei A.

Chiar dacă au evoluat în deplasare, la Craiova, baschetbaliştii orădeni au reuşit un nou joc bun sâmbătă seară, când s-au impus cu scorul de 87-63, în faţa formaţiei locale SCM Universitatea.

După un început echilibrat, încet, baschetbalişti oaspeţi s-au desprins pe tabela de marcaj şi la finele primelor 10 minute de joc conduceau cu scorul de 22-18.

În sfertul al II-lea s-au instalat şi mai bine la conducere, astfel că acest interval şi l-au adjudecat cu 20-14, aşa încât la pauza mare tabela de marcaj indica scorul de 42-32 în favoarea elevilor antrenorului Cristian Achim.

După pauză, jocul a fost mult mai strâns, dar şi sfertul al III-lea a fost câştigat tot de bihoreni, la două puncte, cu 17-15.

În ultimele 10 minute al confruntării, jucătorii CSM-ului s-au desprins din nou, punctând coş după coş, marcând 28 de puncte, în timp ce craiovenii şi-au trecut în cont doar 16. Astfel, în faţa a circa 300 de spectatori, bihorenii şi-au adjudecat, cu scorul de 87-63, o victorie pe deplin meritată, care le aduc al 10-lea succes din acest sezon.

În jocul cu SCM Universitatea Craiova, marcatorii formaţiei orădene au fost: Milos Pesic, cu 23 de puncte, Sasha Topchov, cu 16 puncte, Silviu Lupusavei, cu 16, Nemanja Maric, cu 8 puncte, Gediminas Navickas, cu 6, Radu Rareş Pasca, cu 6, Laszlo Lazar, cu 6, Milos Markovic, cu 4, şi Andrei Pascu, cu 2 puncte.

De la gazde principalii marcatori au fost: Branislav Tomic, autor a 18 puncte, Iovan Bajic, cu 14, şi Le Var Seals Cortez, cu 12 puncte înscrise.

Prin acest succes, coroborat şi cu celelalte rezultate ale etapei, CSM Oradea a urcat în clasament până pe poziţia secundă, la trei puncte de liderul, BC Timişoara, câştigătoare sâmbătă în derby-ul de la Ploieşti, cu CSU, cu scorul de 76-74.

Baschetbaliştii orădeni au profitat din plin în acest week-end de înfrângerea surprinzătoare pe teren propriu a sibienilor de la Atlassib, scor 72-100, în faţa celor de la CSM Bucureşti.

În alte două jocuri extrem de disputate din această rundă, BC Mureş s-a chinuit pe teren propriu cu Energia Rovinari, câştigând la doar două puncte, cu 84-82, în timp ce campioana en-titre, U Mobitelco Cluj, s-a impus pe terenul celor de la Dinamo, la trei puncte, cu 94-91.