Echipa orădeană de baschet masculin CSM CSU a avut un joc dificil miercuri seară la Cluj Napoca, acolo unde a susţinut ultima partidă din acest an, în compania gazdelor de la Universitatea Banca Transilvania.

Din păcate, deşi şi-au propus un nou succes, elevii antrenorului Cristian Achim au fost nevoiţi să se recunoască învinşi, pierzând cu scorul de 62-75, după ce la pauza mare gazdele conduceau chiar cu 22 de puncte, scor 48-26.

Meciul a început foarte bine pentru clujeni, care au reuşit un prim sfert adjudecat cu 22-12. Din păcate, orădenii nu şi-au revenit prea mult nici în următoarele zece minute, în sfertul secund ei marcând doar 14 puncte, timp în care au primit 26.

Din sfertul al treilea lucrurile s-au schimbat în bine pentru orădeni. Secvenţa a III-a terminându-se la egalitate, 15-15, astfel încât în ultima pauză s-a intrat cu 63-41 pentru U BT. Ultimele zece minute au aparţinut clar orădenilor, care au încercat o cursă de urmărire, au înscris puncte importante, au primit mai puţine, însă nu a fost suficient pentru a întoarce situaţia pe tabelă.

În acest context, după ce în ultimul sfert CSM CSU a marcat 21 de puncte, iar gazdele, doar 12, scorul final a fost 75-62 pentru Universitatea Banca Transilvania, care învinge pentru a doua oară în acest sezon formaţia orădeană. De altfel, în urma acestui rezultat clujenii i-au egalat în clasament pe orădeni, cu 23 de puncte şi au urcat până pe locul al doilea.

Pentru că BC Mureş s-a impus în jocul cu sibienii de la CSU Atlassib, CSM CSU Oradea a căzut în clasament pe poziţia a III-a.

Principalul marcator al jocului de la Cluj a fost Sean Antwan Barnette, autor a 18 puncte, în timp ce de la gazde s-a remarcat, Kyndall Dykes, cu 16 puncte.

Următoarele jocuri  oficiale pentru baschetbaliştii de la CSM CSU Oradea vor avea loc în Cupa României, cu Steaua CSM EximBank, în prima jumătate a lunii ianuarie.

Universitatea Banca Transilvania Cluj – CSM CSU Oradea 75-62 (22–12, 26–14, 15–15, 12-21)

Sala: Polivalenta Cluj-Napoca
Spectatori: 1500
Arbitri: Ciprian Stoica, Alin Faur şi Costin Bogdănescu
Comisar FRB: Romi Stănciulescu

Marcatori U BT Cluj: Kyndall Dykes 16 puncte, Andrii Kalnichenko 11, Ivan Zigeranovic 11, Filip Adamovic 10, Cătălin Lucian Baciu 10, Muhamed Pasalic 6, Branko Jorovic 5, Tudor Gheorghe 4 şi Theodor Jucan 2 puncte.

Marcatori CSM CSU Oradea: Sean Antwan Barnette 18 puncte, Andrei Mandache 13, Wiliam Edward Franklin 11, Uros Lucic 7, Radovan Markovic 5, Nemanja Barac 5, Salih Nuhanovic 2 şi Bogdan Nicolescu 1 punct.