Baschetbaliştii de la CSM Oradea au trebuit să se recunoască învinşi duminică seară, la Ploieşti, în faţa formaţiei locale CSU, multipla campioană a ţării revenindu-şi tocmai în faţa echipei orădene, pe care a învins-o la o diferenţă de 12 puncte, cu scorul de 78-66.

Meciul s-a desfăşurat în cadrul etapei a II-a a returului campionatului Diviziei A şi a avut loc la o zi de la împlinirea a 7 ani de la tragicul accident de la Sinaia, când fostul component al celor două formaţii, Antonio Alexe, şi-a pierdut viaţa.

De altfel, organizatori acestui joc a marcat momentul prin diferitele forme de comemorare care au avut loc înainte de joc, dar şi după desfăşurarea lui. Astfel, în deschidere a avut loc o partidă de juniori, echipele respective evoluând cu tricouri personalizate cu Antonio Alexe, purtând mesajul "Ne este dor de tine". De asemenea, şi după jocul de seniori a fost comemorat Toni Alexe de jucătorii celor două echipe, care au făcut deplasarea şi până la Sinaia, la locul accidentului. La rândul lor, spectatorii au aprins 1000 de lumânări în faţa sălii din Brazi.

În ceea ce priveşte jocul în sine, debutul a aparţinut orădenilor, care şi-au adjudecat primul sfert, cu 18-15, însă sfertul secund a fost dezastruos pentru elevii lui Cristian Achim, aceştia fiind depăşiţi cu 21-13.

Din păcate nici după pauza mare echipa orădeană nu şi-a revenit şi s-a văzut depăşită în acest interval la fel de clar, cu 28-17. Tresărirea de orgoliu pe final de meci, care a dus la câştigarea sfertului IV de către orădeni, cu 18-14, nu a fost de ajuns, astfel că ploieştenii au reuşit să se impună în final cu 78-66, câştigând primul joc după o serie de 5 înfrângeri consecutive.

Prin această înfrângere CSM Oradea a căzut un loc în clasament, ajungând pe III, pentru că Gaz Metan Mediaş s-a impus clar pe teren propriu, în faţa ieşenilor de la Politehnica.

În această etapă, BC Timişoara a câştigat la limită jocul cu U Mobitelco şi rămâne lider detaşat al clasamentului.

CSU Ploieşti - CSM Oradea 78 - 66 (15-18, 21-13, 28-17, 14-18)

Sala: Sporturilor Brazi
Spectatori: 480
Arbitri: Doru Vinaşi, Marius Ciulin, Epure Marius
Comisar: Radu Drăgănescu

Principali marcatori CSU Ploieşti: Cătălin Burlacu 22, Andrei Căpuşan 19
Marcatori CSM Oradea: Sasha Topchov 15, Milos Pesic 13, Gediminas Navickas 12, Silviu Lupusavei 12, Bogdan Tibîrna 7, Nemanja Maric 4, Milos Markovic 3