CSM Oradea a dominat debutul jocului din deplasare cu Steaua şi conducea după 10 minute cu 28-23. Până la pauză, steliştii au întors rezultatul în favoarea lor: 47-46, şi au continuat să joace dezinvolt, astfel că, înaintea ultimului sfert scorul era: 73-65.

În ciuda eforturilor din ultimele secvenţe, când s-au apropiat la numai două puncte: 85-83, orădenii nu au mai reuşit nici un punct, spre deosebire de Steaua, care a ieşit câştigătoare cu 89-83.

Prin această victorie steliştii au „furat" practic locul opt echipei orădene, care a coborât pe poziţia a noua, prima sub linia echipelor ce vor evolua în play off.

Mai sunt însă de disputat trei etape din sezonul regulat, iar o prezenţă a echipei orădene între primele opt echipe ale campionatului mai este posibilă.

Steaua - CSM Oradea 89-83

Scorul pe sferturi: 23-28, 24-18, 26-19, 16-18

Steaua: Voinescu 4, Timuş 13, Mack 18, Wiggins jr 9, B Popescu 19, Myles 7, Papic 19,

CSM Oradea: Martinovici 14, Marici 19, Mandici 16, Lazar 6, Mitchell 20, Paşca 6, Gnjato 2.

Într-un meci din Divizia A - feminin, CSM U Oradea a fost învinsă în deplasare de BC Alexandria cu scorul de 72-61.