CSM Oradea nu a trecut şi peste al şaselea val. Seria de victorii consecutive, cinci la număr, a fost stopată duminică seară.

După un prim sfert egal, în care s-a mers cap la cap, oaspeţii au reuşit să intre la vestiare cu un avantaj de numai două puncte: 31-33. Nici sfertul trei nu avea să departajeze cele două echipe, egale din mai toate punctele de vedere, însă diferenţa a fost făcută de aruncările de la distanţă.

Piteştenii au avut un procentaj excelent de la 3 puncte: 13 reuşite din 23 de aruncări, spre deosebire de Oradea, cu 7 reuşite din 24 de încercări de dincolo de linia de la 6,25 metri. Aproape de finalul partidei oaspeţii s-au distanţat bine de tot pe tabelă şi au reuşit să câştige şi să-şi ia revanşa, după ce în tur, la Piteşti, au fost înfrânţi de orădeni. Forcing-ul de final al echipei gazdă n-a mai folosit la nimic, doar a redus diferenţa la şase puncte: 81-87.

"Trebuia să vină şi acea zi în care să pierdem", a declarat la conferinţa de presă de după antrenorul echipei orădene Cristian Achim, care nu consideră că Oradea ar fi o favorită la un loc în play-off, însă orădenii sunt acum pe locul şapte al clasamentului.

Baschetul de mare clasă va continua la Oradea marţi, de la orele 17, cu All Star Game 2010.

CSM Oradea - BCM U Piteşti 81-87

Scorul pe sferturi: 15-15, 26-28, 17-17, 23-27

Arena Antonio Alexa; spectatori: 1.200

CSM Oradea: Martinovici 9, Marici 18, Ştefan 2, Mandici 17, Lazar 9, Mitchell 16, Gnjato 10, Paşca. Antrenor: Cristian Achim

BCM U Piteşti: Dumitru 16, Vujacici 8, Jackson 28, Osby 11, Stefanovici 8, Paul 16, Tudor, Bilos. Antrenor: Tudor Costescu.

Arbitri: Stelian Bănică, Laurenţiu Grigoraş şi Adrian Habor. Comisar de joc: Radu Bucerzan