CSM Oradea are 1-0 în disputa cu SCM U Craiova din play-out-ul Diviziei A de baschet masculin, în urma victoriei obţinute cu 85-69 de echipa orădeană în meciul disputat miercuri la Arena "Antonio Alexe".

Chiar dacă jocul a fost echilibrat în primele două sferturi, echipa gazdă a tranşat meciul în sfertul trei, într-o perioadă de 10 minute în care oaspeţii nu au contat.

De altfel, victoria echipei orădene respectă calculul hârtiei şi este de amintit faptul că toate echipele gazdă au câştigat primele partide din play-out.

Al doilea meci dintre Oradea şi Craiova va avea loc joi, de la ora 18, la Arena "Antonio Alexe".

CSM Oradea - SCM U Craiova 85-69 (19-15, 24-22, 27-6, 15-26)

CSM Oradea: Martinovici 8, Szjiarto, Marici 7, Ştefan 4, Pascu, Mandici 15, Kiss, Lazar 5, Mitchell 20, Gnjato 10, Paşca 14, Hora 2. Antrenor: Cristian Achim

SCM U Craiova: Milicici 5, Harvey 14, Lăpădat 7, Gavrilă, Matici 4, Andone, McCcullough 8, Albu, Pacioga 3, Isleam, Bassett 28. Antrenor: Zeljko Zecevici

Arbitri: Doru Vinaşi, Alin Faur, Marius Epure

Comisar FRB: Marian Oprea