Deţinătoarea Cupei României, BC Timişoara, şi-a onorat joi statutul de favorită şi s-a impus lejer în faţa orădenilor, chiar pe terenul acestora, scor 81-65.

Contând pentru turul I al Cupei României, meciul a fost dominat de la un capăt la altul de către echipa oaspete, care a câştigat toate cele patru sferturi, 17-16, 21-20, 17-13, 26-20.

Deşi la jumătatea partidei timişorenii aveau un avantaj de doar două puncte, în partea a doua, în special în sfertul patru, precizia jucătorilor de la BC Timişoara în aruncările de la distanţă a făcut ca la final victoria să fie una clară, cele 16 puncte diferenţă reflectând fidel evenimentele petrecute în teren.

În acest meci CSM Oradea a jucat fără titularul postului de conducător de joc, americanul Tyrone Mitchell, care se află în perioada de refacere după o operaţie suferită la genunchi.

De remarcat şi precizia învingătorilor la aruncările libere care au avut un procentaj de 100%, în timp ce în dreptul orădenilor s-a înregistrat un procentaj de doar 71,4%.

CSM Oradea - ELBA Timişoara 65-81 ( 16-17, 20-21, 13-17, 16-26)

CSM Oradea: Pascu, Ştefan 6, Szijarto, Marici 2, Paşca 2,Lazar 3, Topchov 19, Hora, Mandici 22, Scachtner 11. Antrenor: Cristian Achim

BC Timişoara: Habus 16, Petrişor, Andrei, Covington 14 N. Markovic 8, Aktas, Czmor, Mihuţi, Păltinişanu 13, Miceta 24, S. Markovic 6. Antrenor: Dragan Petricevic

Returul partidei este programat pentru 26 septembrie la Timişoara.