Dezamăgire totală pentru baschetbaliştii orădeni, care au ratat, în deplasare, posibilitatea de a termina în forţă turul de campionat.

Meciul de sâmbătă, cu CS Otopeni, a fost echilibrat pe tot parcursul desfăşurării lui, cu un prim sfert terminat în avantaj pentru CSM Oradea, 71-16. Apoi, în sfertul al doilea, gazdele au reuşit o evoluţie superioară şi au terminat prima jumătate a partidei cu un avans de 5 puncte, 38-33.

În partea a doua a meciului, rolurile s-au inversat, jucătorii din Otopeni au reuşit doar un punct în plus faţă de cei din Oradea, avantajul de 6 puncte fiind însă recuperat de CSM Oradea până la finalul celor 40 de minute de joc.

Mai mult, cei care au fost mai aproape de victorie la finalul timpului regulamentar de joc au fost oaspeţii, care au fost egalaţi cu doar 3 secunde, 76-76, înainte de încheierea timpului regulamentar de joc.

În prelungiri, CS Otopeni s-a dovedit mai precisă decât echipa orădeană şi s-a impus la o diferenţă de un singur coş: 88-86.

CS Otopeni - CSM Oradea 88-86 (16-17, 22-16, 19-18, 19-25 + 12-10)

CS Otopeni: Medvedj 15, Popovici 4, Burell 12, Popescu 9, Minea 10, Scott 28, Ilie, Vlaicu, Jişcanu, Belanovici 10.

CSM Oradea: Ştefan 6, Szijarto, Marici 16, Paşca 3, Stretea, Topchov 19, Hora, Mandici 16, Torok. Lazar 4, Mitchell 12, Schachtner 10. Antrenor: Cristian Achim.