Echipa orădeană de baschet masculin CSM a debutat cu o victorie în noul an, elevii antrenorului Cristian Achim învingând la 7 puncte pe CSU Sibiu, scor 108-101, duminică seara în Arena "Antonio Alexe". Diferenţa de 7 puncte nu reflectă însă realitatea din teren, fiindcă în ultimele 2 minute tehnicianul orădean a mizat pe jucătorii care au evoluat mai puţin în acest sezon, sibienii profitând din plin de acest aspect şi, pe fondul unei relaxări a gazdelor, au izbutit un parţial de 18-3, la care a contribuit în special de jucătorul de culoare Wisseh.

Practic, în acest joc, diferenţa a fost făcută de defensivă. Orădenii au mizat pe o apărare strânsă, care să nu permită pătrunderi, în timp ce sibienii au întâmpinat mari probleme la acest capitol.

Partida a debutat sub semnul echilibrului, ambele formaţii alternând la conducere până când Navickas a ieşit la rampă cu trei aruncări de la mare distanţă plus una de la semi distanţă, moment în care antrenorul oaspeţilor, Cătălin Vulc, a solicitat timp de odihnă. Tabela indica în minutul 7 avantajul de 5 puncte al gazdelor, 20-15. Pe final de sfert însă oaspeţii au izbutit să revină, iar după 10 minute diferenţa era de doar două puncte, 25-23.

Sfertul al II-lea a fost la fel de echilibrat, cu un uşor avantaj de partea sibienilor, care şi-au adjudecat acest interval la un punct diferenţă, cu scorul de 21-20.

Având doar un punct avans la pauza mare, scor 45-44, jucătorii echipei gazdă au ieşit mult mai motivaţi de la vestiare, iar în sfertul III au reuşit un joc foarte bun, în care au arătat o poftă de joc deosebită, susţinută şi de condiţia fizică superioară de care au beneficiat, faţă de adversar. De asemenea, aruncările de la distanţă, de 3 puncte, au dus la un rezultat pe sfert foarte bun pentru jucătorii CSM-ului, care s-au impus în aceste 10 minute cu 38-24.

Mult mai relaxaţi pe final, fiindcă la un moment dat conduceau şi cu 22 de puncte, scor 105-83, orădenii au cedat sfertul IV cu 25-33, dar au câştigat jocul cu 108-101, fapt ce l-a bucurat din nou pe antrenorul Cristian Achim, care la conferinţa de presă de după joc a dorit să remarce din nou aportul publicului din sală. "În momentul de faţă sală ca la Oradea mai rar se vede în România", a spus el, completând că "această victorie cu Sibiul este foarte importantă, fiindcă la final, dacă vom încheia la egalitate de puncte, vom fi înaintea sibienilor".

"Ne-am îndeplinit unul dintre obiectivele propuse atunci când am venit la Oradea, acela de a aduce publicul la sală. Am luat foarte în serios meciul. M-am temut de acest joc, ştiind că Sibiul este o echipă imprevizibilă, însă pregătirea fizică superioară a noastră şi-a spus cuvântul şi am reuşit să câştigăm", a mai declarat la final antrenorul Cristian Achim.

CSM Oradea - CSU Sibiu 108 - 101 (25 - 23, 20-21, 38-24, 25-33)

CSM Oradea: Navickas - 20 puncte, Pesic - 20 puncte, Maric - 17 puncte, Markovic - 16 puncte, Topchov - 12 puncte, Lupusavei şi Şibârnă - câte 9 puncte, Hora - 3 puncte şi Paşca - 2 puncte.

CSU Sibiu: Wisseh - 41 puncte, Riley - 22 puncte, Austin - 17 puncte.