Echipa orădeană de baschet masculin CSM şi-a continuat parcursul din noua ediţie de campionat cu o nouă victorie, obţinută de data aceasta sâmbătă, în deplasare, la Miercurea Ciuc, pe terenul celor de la BC PH Csikszereda.

În cadrul etapei a IV-a a campionatului Diviziei A, jucătorii orădeni s-au impus cu scorul de 94-78, după o partidă controlată în mare măsură. De altfel, orădenii s-au impus în toate cele patru sferturi, cu 25-24, 19-16, 22-14 şi 28-24.

După primul sfert, care a fost cel mai echilibrat, elevii antrenorului Cristian Achim s-au distanţat şi la pauza mare au condus cu 4 puncte, 44-40.

După pauză, bihorenii s-au distanţat şi mai tare, sfertul III fiind dominat în totalitate de ei, astfel că înaintea ultimelor 10 minute conduceau cu 66-54.

Deşi nu a mai accelerat pe final, şi sfertul IV a fost adjudecat de CSM, la patru puncte, astfel că victoria finală, obţinută la o diferenţă de 16 puncte este cât se poate de meritată, care-i menţine pe orădeni pe prima poziţie a clasamentului.

Un meci foarte bun în acest joc l-a făcut Milos Pesic, autor a numai puţin de 27 de puncte, în timp ce Daniel James Dillon şi Nemanja Maric şi-au trecut în cont câte 14 puncte.

BC PH Csikszereda Miercurea Ciuc - CSM Oradea 78 - 94 (24-25, 16-19, 14-22, 24-28)

Sala: Sporturilor Miercurea Ciuc

Spectatori: 666

Arbitri: Doru Vinaşi, Mircea Şerban, Vlad Potra

Comisar: Cuţov Anton

Principali marcatori BC PH Csikszereda: Franko Filipovic 25 puncte, Franjo Bubalo 23 şi Jonathan Dupre 12 puncte.

Marcatori CSM Oradea: Milos Pesic 27 puncte, Nemanja Maric 14, Daniel James Dillon 14, Sasha Topchov 13, Bogdan Şibârnă 10, Wiliam Edward Franklin 5, Ivan Stefanovic 4, Laszlo Lazar 4 şi Silviu Lupusavei 3 puncte.

În celelalte partide ale etapei, CSS Giurgiu se dovedeşte o echipă mai bună decât sezonul trecut, învingând Farul Constanţa, iar Atlassib Sibiu a depăşit BCM U Piteşti.