Baschetbaliştii de la CSM Oradea şi-au continuat parcursul victorios în campionat şi la Bucureşti, în etapa a XII-a, unde au obţinut luni seară al 11-lea succes.

Deşi au avut în faţă o echipă bună, cu rezultate remarcabile în actuala ediţie de campionat, elevii antrenorului Cristian Achim s-au impus la o diferenţă de 14 puncte, după ce au condus în permanenţă pe tabela de marcaj.

Jocul a început bine pentru orădeni, care în primul sfert au înscris 21 de puncte, timp în care au primit doar 11. Sfertul II a fost ceva mai echilibrat şi s-a încheiat cu un singur punct avans în favoarea orădenilor.

Deşi au intrat la pauza mare cu avansul considerabil de 11 puncte, scor 40-29, nici în partea secundă orădenii nu au cedat tempo-ul şi au izbutit să controleze jocul şi în sfertul al III-lea, pe care şi l-au adjudecat la trei puncte, cu 20-17.

Finalul jocului a fost ceva mai echilibrat însă, ambele echipe înscriind în ultimele 10 minute câte 15 puncte, fapt ce a făcut ca în final tabela de marcaj a Arenei de Baschet din Capitală să indice scorul de 75-61 pentru CSM Oradea.

A însemnat o nouă victorie importantă pentru trupa orădeană, victorie care-i consolidează prima poziţie a clasamentului la zi a Ligii Naţionale la baschet masculin.

În celelalte partide de duminică şi luni ale etapei a XII-a a Ligii Naţionale la baschet masculin, CSU Ploieşti s-a impus în deplasare, la Craiova, cu scorul de 116-92, în faţa SCM Universităţii, iar U Mobitelco Cluj a câştigat la Tg. Jiu duelul cu Energia Rovinari, scor 80-73.

CSM Bucureşti - CSM Oradea 61 - 75 (11 - 21, 18 - 19, 17 - 20, 15 - 15)

Sala: Arena de Baschet
Spectatori: 50
Arbitri: Alexandru Olaru, Alin Faur, Bedir Sefer
Comisar: Viorel Constantinescu

Principali marcatori CSM Bucureşti: Jevohn Tyrone Shepherd 21 puncte, Goran Martinic 11 şi Claudiu Fometescu 9 puncte.
Marcatori CSM Oradea: Wiliam Edward Franklin 18 puncte, Sasha Topchov 14, Milos Pesic 13, Nemanja Maric 12, Daniel James Dillon 10, Bogdan Şîbîrnă 4, Silviu Lupusavei 2 şi Ivan Stefanovic 2 puncte.