Preşedintele i-a primit, marţi, la Palatul Cotroceni, pe noii absolvenţi ai Institutului Naţional al Magistraturii (INM).
În finalul discursului, şeful statului le-a transmis un mesaj special acestora. "Dacă vreodată voi ajunge în instanţa în care dumneavoastră lucraţi, vă rog să vă aduceţi aminte că nimeni nu e mai presus de lege", le-a spus cu lacrimi în ochi Băsescu absolvenţilor INM.
Preşedintele le-a mai spus absolvenţilor că se fac presiuni la adresa justiţiei, în prezent umblându-se la partea de legislaţie, ceea ce este "un lucru rău". "Nu vă amăgiţi, înainte de a intra în prima şedinţă, citiţi raportul CE despre justiţia din România (...) Dacă vreţi să ştiţi cum ne vedem, nu cum suntem, din suflet vă rog. Intraţi pe site şi citiţi raportul pentru România. Veţi avea evaluarea exactă cu privire la bunele şi relele sistemului în care intraţi astăzi", le-a spus Băsescu proaspeţilor magistraţi, precizând că această meserie este grea şi extraordinar de importantă.
Totodată, şeful statului le-a spus "musafirilor" să nu accepte legi în favoarea infractorilor ori care fac ca statul să nu poată lupta împotriva fraudei. "Nu acceptaţi să fie emise, tolerate, legi care sunt în favoarea infractorilor, susţineţi oricând legi care protejează drepturile omului dar nu acceptaţi legi care, prin conţinutul lor, favorizează infractorul şi fac ca statul să nu poată lucra cu mijloace egale, să nu poată lupta împotriva fraudei, a actelor de terorism, a criminalităţii organizate, împotriva criminalităţii transfrontaliere, a traficului de droguri, împotriva grupurilor din teritoriu. Nu acceptaţi. Reacţionaţi. Vorbiţi între dumneavoastră", a spus Traian Băsescu.