Preşedintele Traian Băsescu a trimis o scrisoare conducerii Camerei Deputaţilor pe tema revizurii Constituţiei, scrisoare în care se precizează că proiectul de revizuire a Constituţiei a fost transmis Legislativului încă din 2011.

Şeful statului reclamă pasivitatea Comisiei Juridice şi cere Camerei să includă proiectul pe ordinea de zi şi să respecte voinţa poporului exprimată la referendumul din 2009, prin care s-a aprobat reducerea numărului parlamentarilor.

"Revizuirea Constituţiei trebuie să pornească de la Referendum. E expresia voinţei poporului. Niciun politician din actuala majoritate nu va putea să treacă peste obligaţia de a ţine cont de referendumul din 2009. Un referendum validat e un act de voinţă şi suveranitate a unui popor. Altfel, revizuirea Constituţiei nu se justifică", a precizat Băsescu, într-o declaraţie de presă făcută joi seară.

Preşedintele a spus şi că cei din actuala majoritate sunt inconsecvenţi, pentru că în cazul unui referendum nevalidat, cel de demitere a preşedintelui, invocă voinţa poporului, însă consideră neglijabil un referendum validat, cum este cel privind Parlamentul.

Pe de altă parte, tot joi, preşedintele a trimis Parlamentului cererea de reexaminare asupra Legii pentru modificarea şi completarea Legii nr. 80/1995 privind statutul cadrelor militare, şeful statului considerând, printre altele, că reglementarea privind aprobarea anuală a conducătorului instituţiei pentru menţinerea în activitate a generalilor şi amiralilor, după împlinirea vârstei standard de pensionare, până la vârsta de 60 de ani, nu este oportună. Băsescu a susţinut că o asemenea condiţionare ar fi de natură să transforme Armata într-o "masă uşor de manevrat".