Preşedintele Traian Băsescu a declarat că nu crede că regionalizarea va putea fi realizată de USL, "un uriaş de 70% în Parlament" care şi-a arătat "limitele".

"Nu cred că (regionalizarea) se va face, acest uriaş de 70% din Parlament şi-a arătat limitele, este incapabil să genereze progres pentru România. Reorganizarea administrativă şi o Constituţie modernă care să simplifice instituţiile statului, inclusiv Parlamentul, ar fi fost proba că această majoritate uriaşă îşi poate depăşi dimensiunea mică din interiorul majorităţii şi lipsa de viziune. Au probat că nu pot, din păcate, şi România a pierdut o ocazie extraordinară, pentru că este foarte puţin probabil să mai ai o majoritate de 70% în următoarele cicluri electorale", a afirmat Traian Băsescu, potrivit Realitatea Tv.

Preşedintele a mai spus că vicepremierul Liviu Dragnea, responsabil cu proiectul regionalizării, a "greşit" acest proces. "Am văzut chestiunile ridicole în care baronii judeţeni se băteau care să fie şeful regiunii. Asta a arătat cât de puţin înţeleg din nevoie de reorganizare administrativă", a arătat preşedintele.

Acesta a mai arătat că ar fi trebuit declanşat un proces de comasare a comunelor, precum şi a instituţiilor descentralizate, înaintea apariţiei legii de reorganizare administrativă, vorbind şi despre debirocratizarea sistemului public.