România ar putea deveni prima ţară din Uniunea Europeană care interzice minorilor băuturile carbogazoase. Deputatul Alin Popoviciu propune ca aceste băuturi să se supună aceloraşi reguli de comercializare ca şi alcoolul şi tutunul, adică să nu fie vândute persoanelor sub 18 ani.
Parlamentarul susţine că ideea unei astfel de legi i-a venit văzând-o pe fiica lui de 4 ani că cere tot mai des să bea sucuri carbogazoase. Deputatul susţine că s-a documentat cu privire la posibilitatea ca băuturile carbogazoase să provoace dependenţă, ba chiar a discutat şi cu nutriţionişti. "Mi-au spus că aceste sucuri nu doar predispun la apariţia obezităţii, ori a stării de agitaţie dacă au şi cofeină. Mai mult, pot duce la apariţia cancerului, datorită substanţelor pe care le conţin", a spus Popoviciu.
Dacă interzicerea băuturilor carbogazoase va fi considerată o măsură prea dură, parlamentarul vrea ca măcar pe sticlele de suc să fie puse mesaje de avertizare, pe modelul celor de pe pachetele de ţigări. Proiectul legislativ va fi înaintat Camerei Deputaţilor într-o săptămână.