Foarte mulți bihoreni se întrebă de ce naiba trebuie să ai apă caldă toată săptămâna când tu faci baie numai sâmbăta. Aceeași întrebare și-o pun și beiușenii: la ce bun să avem un aquapark dacă ajungem să facem baie pe datorie?
E la modă acum să construiești aquaparkuri. Mai greu e să le întreții, nemaivorbind să le și faci rentabile. La Salonta se va inaugura un astfel de stabiliment dar am mari semne de întrebare că urbea va putea să susțină financiar investiția câtă vreme și Oradea se străduiește serios să facă bani din acest business.
La Beiuș e și mai tragic ca la Salonta pentru că, din cei 32 de milioane de euro, cât costă jucăria, le lipsesc 18 milioane. Adică investiția din start vine cu o gaură serioasă.
Dacă tot dau banii pe asemenea fantezii, poate n-ar strica și niște măsuri de rentabilizare.
1. Beiușenii să renunțe la obiceiurile ancestrale, să facă baie zilnic și doar la aquaparkul din localitate.
2. Pe lângă impozitul pe mașini și case, băștinașii să plătească și un impozit pe aquapark, adică pe fală.
3. Ca să reducă cheltuielile cu bazinele, fiecare beiușean va veni la ștrand cu apa caldă de acasă.
4. Toți cetățenii care tranzitează Beiușul să treacă prin aquapark, ca la deparazitare.
5. Pentru atragerea de turiști, aquaparkul să fie introdus în patrimoniul UNESCO, alături de cojocul de Binș și de plăcinta răsucită.