Preasfinţitul Sofronie vrea să termine musai catedrala ortodoxă din Oradea. Pentru asta a cerut ca nicio biserică din judeţ să nu primească vreun ban de la Ministerul Cultelor şi Incultelor, urmând ca întreaga sumă să fie alocată Catedralei. Cei de la Bucureşti, ca orice adevăraţi mitici, s-au ţinut de cuvânt, dar doar pe jumătate.

Citeşte cum comentează Bihorel decizia episcopului Sofronie şi vezi ce dedicaţie îi face acestuia, pe www.bihorel.ro!