Formaţia CF Bihorul Beiuş a revenit pe podiumul clasamentului Seriei a V-a din Liga a III-a la fotbal după ce vineri, în cadrul etapei a X-a, s-a impus pe teren propriu, cu scorul de 2-1 în faţa celor de la CSM Şcolar Reşiţa.

Echipa beiuşeană a fost cea care a reuşit să deschidă scorul în minutul 20, prin Paina. Până la pauză nu s-a mai marcat, cu toate că au fost şi alte acţiuni la cele două porţi.

În mitanul secund, la 11 minute de la reluare, fostul jucător al FC Bihorului, Andrei Şulea, ajuns între timp la Reşiţa, a reuşit să marcheze şi să readucă egalitatea pe tabela de marcaj.

După primirea golului egalizator, gazdele s-au năpustit practic asupra formaţiei adverse, lucru care s-a reflectat foarte rapid pe tabela de marcaj, pentru că în minutul 62, Tăut şi-a trecut numele pe lista marcatorilor aducând CF Bihorului o victorie importantă care o duce, cel puţin până la ultimele jocuri ale etapei, de sâmbătă, pe poziţia secundă.

Pe locul I a rămas în continuare în clasament Millenium Giarmata, după ce s-a impus vineri la Reşiţa, pe terenul Gloriei, cu scorul de 1-0.

Scorul etapei în partidele de vineri l-a stabilit FC Hunedoara, 5-0 pe teren propriu, cu Flacăra Făget, scor conturat însă pe final.

Sâmbătă va evolua şi cealaltă echipă bihoreană din competiţie, Unirea Valea lui Mihai, la Vladimirescu, şi speră să mai recupereze din pasivul de la adevăr.

Etapa a X-a a Seria aV-a din Liga a III-a la fotbal:

Bihorul Beiuş - CSM Şcolar 2-1
Paina (20), Tăut (62) / Şulea (56)
Gloria Arad - Jiul Petroşani 0-0
FC Hunedoara - Flacăra Făget 5-0
P. Păcurar (14), Şandru (39), T. Todea (80, 82), Tache (88 aut.)
CFR Simeria - Naţional Sebiş 1-0
Lintaru (72)
Gloria Reşiţa - Millenium Giarmata 0-1
Rosenblum (69)

ACS Recaş - Autocatania Caransebeş, se dispută sâmbătă, de la ora 15:00.
FC Timişoara II - Nova Mama Mia Becicherecu Mic, se dispută sâmbătă, de la ora 15:00.
CS Vladimirescu - Unirea Valea lui Mihai, se dispută sâmbătă, de la ora 15:00.