Şapte judeţe din ţară, inclusiv Bihorul, se află marţi şi miercuri sub avertizare cod galben de caniculă, după cum a anunţat, luni, Administraţia Naţională de Meteorologie.

În judeţele afectate, se vor înregistra frecvent valori termice de 35 - 38 de grade Celsius.

De asemenea, indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge şi depăşi pragul critic de 80 al disconfortului termic în Banat, Crişana, local în Oltenia şi izolat în Transilvania.