- Județul Bihor va fi vineri sub cod portocaliu de caniculă și disconfort termic accentuat, după ce joi se află deja sub cod galben de căldură
- Administrația Națională de Meteorologie a anunțat că valul de căldură se va extinde și intensifica în următoarele zile, cele mai ridicate temperaturi urmând să fie înregistrate în Câmpia de Vest
Cod galben joi
Potrivit avertizării emise de ANM, întreg județul Bihor se află joi, între orele 12 și 21, sub cod galben de val de căldură, temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic.
Meteorologii arată că, joi, valul de căldură se va extinde în cea mai mare parte a țării. În Banat, Crișana, Maramureș, Oltenia, Muntenia, Dobrogea, în cea mai mare parte a Transilvaniei și în sudul și estul Moldovei se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată.
Maximele vor fi cuprinse între 30 și 35 de grade, cu cele mai mari valori în vest și nord-vest, unde izolat va fi caniculă. În zonele de câmpie, disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală, ITU, va atinge și va depăși ușor pragul critic de 80 de unități.
Cod portocaliu vineri
Situația se va agrava vineri, când Bihorul va intra sub cod portocaliu. Avertizarea este valabilă în 26 iunie, între orele 12 și 21, și vizează temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic accentuat.
Pe lângă Bihor, sub cod portocaliu vor fi și județele Timiș, Arad, Satu Mare, Maramureș, Sălaj, Cluj, Alba, Hunedoara, Bistrița-Năsăud și Mureș.
„În județele Timiș, Arad, Bihor, Satu Mare, Maramureș, Sălaj, Cluj, Alba, Hunedoara, Bistrița-Năsăud și Mureș vor fi temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată și local caniculă. Disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală ITU va depăși pragul critic de 80 de unități”, a transmis ANM.
Temperaturile maxime se vor situa între 33 și 37 de grade, cele mai ridicate valori fiind așteptate în Câmpia de Vest.
Val de căldură până duminică
Pe lângă avertizările punctuale, ANM a emis și o informare meteorologică valabilă de joi, 25 iunie, ora 10, până luni, 29 iunie, ora 10. Meteorologii anunță un val de căldură, caniculă și disconfort termic în toate regiunile țării.
Potrivit informării, canicula se va resimți vineri în vest și nord-vest, sâmbătă și în centru și sud, iar duminică în toată țara. Disconfortul termic se va accentua treptat, iar ITU va atinge și va depăși pragul critic de 80 de unități mai întâi în zonele de câmpie, apoi și în cele de deal.
La nivel național, temperaturile maxime se vor situa, în general, între 30 și 39 de grade, cele mai ridicate valori urmând să fie tot în Câmpia de Vest, în a doua parte a intervalului. Meteorologii avertizează și că nopțile de sâmbătă spre duminică și de duminică spre luni vor avea, local, caracter tropical, cu minime între 14 și 25 de grade.