Meteorologii au instituit cod portocaliu de caniculă pentru judeţele Satu Mare, Bihor, Arad, Timiş, Caraş şi Mehedinţi, în timp ce judeţele din centrul şi sudul ţării vor fi sub cod galben.
Temperaturile se vor situa între 37 şi 40 de grade Celsius, iar disconfortul termic va fi deosebit de accentuat.
În aceste condiţii, bihorenilor li se recomandă să evite pe cât posibil ieşitul pe străzi la orele amiezii şi să bea cât mai multe lichide.