Peste un sfert de milion de lei este valoarea însumată a amenzilor date de inspectorii Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Bihor în prima lună a anului, după efectuarea a 741 controale pe linia siguranței alimentare, în unități de producție, procesare și comercializare a alimentelor.

Controalele au vizat diferite categorii de unități, de la cele de procesare și producție - abatoare, unități procesare carne, lapte, pește, produse de panificație, laboratoare cofetărie și patiserie, centre de prelucrare a laptelui integrate în exploatații, unități de procesare a legumelor și fructelor, băuturi răcoritoare etc. - până la unități de comercializare a produselor alimentare (supermarketuri, magazine, piețe, depozite, unități de restaurație, carmangerii, măcelării etc).

„Ca urmare a activităților de control realizate în acest sector au fost aplicate în total 30 sancțiuni, dintre care 2 avertismente și 28 de amenzi contravenționale, în valoare totală de 261.200 lei. De asemenea au fost retrase de la comercializare și dirijate pentru distrugere 3 kg icre de pește”, a informat DSVSA Bihor, printr-un comunicat de presă dat publicității marți.

„Principalele neconformități”, adică nereguli, constatate de reprezentanții DSVSA Bihor au fost comercializarea alimentelor în spații neautorizate sau „în condiții de igienă necorespunzătoare”, precum și lipsa documentelor prevăzute de legislație și etichetarea necorespunzătoare.

Nu au fost făcute publice numele unităților în care au fost găsite aceste nereguli.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!