Premierul Ilie Bolojan a transmis vineri Curții Constituționale a României o scrisoare oficială în care avertizează asupra riscului major ca România să piardă 231 de milioane de euro din fondurile PNRR, în cazul în care instanța constituțională va amâna din nou pronunțarea unei decizii privind reforma pensiilor magistraților.

Potrivit documentului făcut public de Guvern, premierul arată că, în urma unei reuniuni formale desfășurate la 30 ianuarie 2026 între reprezentanții Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene și cei ai Reform and Investment Task Force din cadrul Comisiei Europene, ministrul Dragoș Pîslaru a fost informat că Bruxelles-ul consideră neîndeplinit Jalonul nr. 215 din PNRR, cel referitor la pensiile magistraților.

„Pe baza informațiilor existente la acest moment, Comisia consideră neîndeplinit Jalonul nr. 215, având ca efect pierderea de către România a sumei de 231 de milioane de euro”, se arată în scrisoarea transmisă de Ilie Bolojan Curții Constituționale.

Premierul precizează totodată că Executivul nu a primit încă o notificare oficială din partea Comisiei, aceasta urmând să fie transmisă cel mai devreme după data de 11 februarie 2026.

Ilie Bolojan menționează, în final, că trimite scrisoare către CCR „în contextul necesității punerii în aplicare a dispozițiilor art. 148 alin. 4 din Constituția României. Alineatul respectiv, din articolul referitor la integritatea în Uniunea Europeană, precizează că: „Parlamentul, Preşedintele României, Guvernul şi autoritatea judecătorească garantează aducerea la îndeplinire a obligaţiilor rezultate din actul aderării”.

Scrisoarea trimisă de prim-ministrul României în atenția președintei CCR, Elena-Simina Tănăsescu:

Șeful Guvernului anunțase încă de miercuri, într-o conferință de presă susținută la Palatul Victoria, că va informa CCR despre consecințele amânării deciziei în acest dosar sensibil. „Unul dintre jaloanele importante este cel legat de pensiile magistraților, jalonul 215, unde avem o reținere de aproape 231 de milioane de euro. Din discuțiile pe care echipele noastre le-au avut la Comisia Europeană, în momentul de față Comisia consideră că acest jalon nu a fost îndeplinit”, a declarat Ilie Bolojan.

Premierul a subliniat că, în condițiile în care CCR va continua să amâne pronunțarea, probabilitatea ca România să piardă definitiv acești bani este „foarte mare”. „Au fost aceste amânări în cascadă. Dacă nu se va lua o decizie și se va merge din nou pe amânare, probabilitatea să pierdem acești bani este foarte mare. Și cred că fiecare instituție trebuie să fie informată cu privire la consecințele unor anumite decizii”, a afirmat Bolojan la Palatul Victoria. 

Curtea Constituțională amână de mai multă vreme o decizie în dosarul pensiilor magistraților. La mijlocul lunii ianuarie, CCR a decis o nouă amânare, stabilind termenul de pronunțare pentru 11 februarie. Anterior, două ședințe ale Curții au fost boicotate de judecători numiți de PSD.

Primul proiect de reformă a pensiilor magistraților a fost declarat neconstituțional în octombrie, pe motive procedurale, după o sesizare depusă de Înalta Curte de Casație și Justiție. Ulterior, Guvernul a retrimis proiectul, care prevede, între altele, creșterea vârstei de pensionare la 65 de ani și plafonarea pensiei la maximum 70% din indemnizația netă.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!