După îndelungi aşteptări, multe ploi şi la fel de multe nemulţumiri, orădenii au parte, în sfârşit, de primăvară.
Toţi copacii au prins floare şi acum colorează Oradea în nuanţe de alb şi roz, împrăştiind în jur o delicată mireasmă, spre bucuria celor care bat la pas oraşul.
Mult-îndrăgitele magnolii din curtea Palatului Baroc au înflorit la rândul lor, singura supărare fiind că petalele acestora se scutură prea repede.