O delegaţie orădeană de 30 de copii, sub 13 ani şi mai mici, au participat în weekend la un tradiţional turneu internaţional de judo, în localitatea maghiară Miskolc.

La competiţia de la Miskolc şi-au dat întâlnire, peste 500 de copii din Ungaria, Slovacia, Cehia, Polonia şi Ucraina. Delegaţia orădeană a avut copii experimentaţi, dar şi zece copii de 6-8 ani care au participat la primul lor concurs internaţional şi, mai mult, au cucerit medalii.

Sportivii pregătiţi de antrenorii Olimpia Ianc, Alina Borza, Loredana Lascău, Alexandru Goncearenco, Aurelian Fleisz şi Emil Morar au luptat cu multă dăruire de la mic la mare şi au obţinut 28 de medalii. Astfel, echipa orădeană s-a clasat pe locul secund în clasamentul general pe cluburi, după echipa din Miskolc.

Medaliile au fost cucerite de următorii judoka:

Medalii de aur: - Bianca Suciu +56 kg, David Kasziba +60 kg, Alex Creţ 54 kg şi Robert Boldiş 45 kg, Copii U 13;

- Benţe Tudos, Cezar Motoc, Irina Pop, Kristoff Farkas, Ştefania Ailenei şi Andrei Sfarlea, Copii U 9;

În apropierea podiumului, pe locul V, s-a clasat şi Sergiu Plaştin Cooş la Copii U 9.