Administraţia Naţională de Meteorologie anunţă cod galben de caniculă pentru judeţele Satu Mare, Bihor, Arad, Timiş, Caraş, Mehedinţi, Alba, Sibiu, Hunedoara, Gorj, Vâlcea, Dolj, Olt, Teleorman şi Giurgiu.
Temperaturile maxime vor fi în jurul valorii de 35 de grade Celsius, valul de căldură persistentă fiind însoţit de un disconfort termic.
În noapte de sâmbătă spre duminică, cât şi în ziua de duminică, bihorenii vor putea avea parte de furtuni. Instabilitatea atmosferică se va accentua treptat în vestul, centrul şi nordul ţării, unde vor fi averse, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului ce pot lua şi aspect de vijelie şi izolat căderi de grindină.
Mădălina Jugrestean