Campionatul Ligii a IV-a Bihor la fotbal şi-a încheiat prima parte, după ce în weekend şi-a desfăşurat ultima etapă a turului. Această rundă a programat şi derby-ul dintre CS Diosig şi FC Hidişel, meci care a opus primele două clasate şi care s-a desfăşurat pe terenul primei formaţii.

La capătul unei confruntări foarte disputate, oaspeţii, cei de la Hidişel s-au impus cu scorul de 1-0, după ce la pauză scorul a fost egal, 0-0. Unicul gol al confruntării l-a reuşit Agiurgioaiei, în minutul 73.

Ca urmare a acestui rezultat, echipa din Hidişel, antrenată de Lucian Stance, s-a apropiat la trei puncte de liderul clasamentului, CS Diosig, care va ierna în fruntea ierarhiei.

Pe poziţia a III-a a clasamentului, la finele turului, se află echipa Crişul Sântandrei, la egalitate de puncte cu FC Hidişel.

În etapa a XV-a, Crişul Sântandrei s-a impus clar în deplasare, cu scorul de 5-1, pe terenul celor de la Locadin Ţeţchea. O dublă în această partidă a reuşit-o Fitero, care a înscris în minutele 49 şi 77.

Un alt meci interesant în ultima etapă a turului s-a desfăşurat la Ştei, unde s-au întâlnit echipa locală CSO şi Bihorul Beiuş, într-un derby al sudului judeţului, meci care s-a încheiat la egalitate, cu cu scor alb, 0-0.

Rezultatele complete şi marcatorii jocurilor din etapa a XV-a a Ligii a IV-a Bihor la fotbal:

CS Diosig Bihardioszeg - FC Hidişelul de Sus    0-1 (0-0)

A marcat: Agiurgioaiei 73

CS Diosig: V. Gheţe – Szücs (86 Ciorba), Costea, Szeles (64 Iambor, 88 Selegian), Karacsonyi, Vaida, Mark (46 B Iova), Hodişan, Jurca, Gado, E. Popa. Antrenor: Vig Zoltan.

FC Hidişel: Barabas – Agiurgioaiei (88 A. Iova), Sfârlea, Fărcuţa, Vlad, Bundea, Copil Cr. (59 Urbanovschi), Lazăr, Selejan, Pocian, David. Antr. Lucian Stance.

Arbitru: Laurenţiu Danşa

Crişul Aleşd - Viitorul Borş    1-1

Au marcat: Matei S. 86 - Zadori S 84

CSM Olimpia Salonta - CS Mădăras    3-3 (1-1)

Au marcat: Ciocan S. 1, 73, Ţirban 51 – Groza 9, Moise 49, Biţiş 81

CSM Oşimpia: Gurguţă – Coltunescu, Flavian, C. Chişe, Ţirban, Baran, Ţuţuianu, Ţîrlea, Laza, Hababuk, Ciocan. Antrenor: Dorin Mihuţ.

CS Mădăras: Lucaci – Moise (90 Kovacs), Bitiş (85 Perşe), Pereţ, R. Bogdan, Sala, Jurcuţ, Kadar, Ciotea (69 Cotrău), Groza (75 Abrudan), Puşcaş. Antrenor: Cristian Lupuţ.

Arbitru: Cosmin Cormoş

Locadin Ţeţchea - CSC Crişul Sântandrei    1-5

Au marcat: Iaz 9 – L. Popa 2 (autogol), Ban 42, Fitero 49, 77, Găvrilaş 64

FC Universitatea Oradea - Unirea Valea lui Mihai    1-1

Au marcat: Neaga 75 – Gego 15

CSO Ştei - CF Bihorul Beius    0-0

CSO Ştei: Fofiu – Cr. Ştefan, Ciorbriş, D. Pele, Gruie (64 A Toma), Haica (66., M. Matei), L. Bogdan, Pirtea R., D. Jurcă, G. Jurcă (90+1 Gavriş), Cr. Pele. Antrenor: Voicu Popa.

CF Bihorul: Odobasianu – R. Turcan, Foghiş, Mihoc, Mîndru, F. Popa, A Toma, Lezeu (66 Iştoc), Mureşan, Miklo, D. Toma. Antrenor: Rudy Kovacs.

Arbitru: Răzvan Lădar

Victoria Avram Iancu  şi Viitorul Marghita au stat.

Etapa viitoare, a XVI-a, prima a returului, va avea loc în luna martie a anului viitor, după următorul program: CSO Ştei - CS Diosig Bihardioszeg, Crişul Aleşd - FC Hidişelul de Sus, CSM Olimpia Salonta - Viitorul Borş, Locadin Ţeţchea - Viitorul Marghita, FC Universitatea Oradea - CSC Crişul Sântandrei  și CF Bihorul Beius - Victoria Avram Iancu. CS Mădăras și Unirea Valea lui Mihai vor avea liber.