Echipa orădeană de polo CSM Digi a câştigat pentru a şaptea oară consecutiv titlul naţional, după ce luni seara s-a impus în Capitală, în Bazinul Floreasca, în faţa formaţiei Dinamo, cu scorul de 9-7.

A fost cel de-al patrulea joc al finalei Campionatului Naţional, iar cum în primele trei, două desfăşurate la Oradea şi unul tot la Bucureşti, orădenii s-au impus, de asemenea, raportul întâlnirilor directe a devenit 4-0, fapt care le conferă titlu de campioni.

De altfel, după jocul de luni, poloiştii orădeni au şi îmbrăcat tricourile de campioni, atribuite echipei câştigătoare de Federaţia Română de Polo.

În meciul al patrulea cu Dinamo, CSM Digi a evoluat fără doi jucători de bază, Nicolae Diaconu - suspendat şi Alex Popoviciu - accidentat. Cu toate acestea, poloiştii orădeni au demonstrat că sunt cei mai buni din ţară şi s-au impus la două goluri, chiar dacă prima parte a jocului nu le-a fost prea favorabilă, primul sfert încheindu-se la egalitate, 1-1, iar cel de-al doilea revenind gazdelor cu 2-1.

După pauza mare, elevii antrenorului Toth Laszlo şi-au intrat în atribuţiuni însă, au întors rezultatul, după ce şi-au adjudecat sfertul al III-lea cu 3-1, iar pe cel de-al IV-lea cu 4-3.

Astfel, cu scorul general al jocului, de 9-7, campionii de la CSM Digi au oprit finala, după doar patru jocuri şi au mai bifat un trofeu în cariera lor.

Pe locul III a terminat campionatul Steaua, care a intrat în posesia medaliilor de bronz, după ce a trecut în finala mică de AMEFA Arad, cu acelaşi scor general de 4-0.

Dinamo - CSM Digi Oradea 7-9 ( 1-1, 2-1, 1-3, 3-4)

Dinamo: Nenciu, Orzoiu, Robu 1, Necşulescu, Ianc 1,Vrânceanu 1, Enescu, Szilard Demeter 2, Teohari, Andrei Georgescu 1, Goanţă 1, Simion, Şic. Antrenor: Viorel Rus.

CSM Digi Oradea: Gogola, Samuilă 1, Szabo Botond, Chioveanu 2, Matei 2, Buşilă 1, A. Creţu, Dunca 1, Ghiban 2, Kadar, D. Creţu, Cîmpianu Bogdan. Antrenor: Laszlo Toth.