Al doilea turneul al Superligii Naţionale de polo s-a încheiat duminică la Oradea, la Bazinul Olimpic "Ioan Alexandrescu", odată cu desfăşurarea jocurilor ultimei etape a acestui turneu, cea de-a 14-a în totalul competiţiei.

Cea mai atractivă dispută a acestei runde a fost jocul dintre campionii de la CSM Digi Oradea şi bucureştenii de la Steaua.

Derby-ul a început echilibrat, primul sfert încheindu-se la egalitate, cu scorul de 1-1, însă din minutul 9 jucătorii orădeni au reuşit să-şi impună superioritatea valorică şi să se desprindă pe tabela de marcaj.

Sfertul II a fost câştigat de orădeni cu 4-2, astfel că la pauza mare echipa campioană conducea cu 5-3.

Chiar dacă sperau în partea a doua a disputei să revină în joc, poloiştii stelişti au fost surprinşi de evoluţia exactă a CSM-ului, care, mult mai stăpână pe sine, a reuşit să se impună şi în ultimele două sferturi, cu 1-0, respectiv 3-1.

Principalii marcatori ai CSM-ului, dar şi ai jocului, au fost Diaconu şi Ghiban, autori a câte 3 goluri.

În runda de duminică, CS Crişul a întâlnit Dinamo, formaţie de care fost întrecută la 10 goluri diferenţă, cu 14-4. Pe reprize s-a consemnat 4-1, 3-0, 5-1 şi 1-2, jucătorul bucureştean Teohari fiind golgheterul disputei, cu 4 reuşite.

În clasament, la jumătatea primei faze a Superligii Naţionale, campioana ultimelor ediţii, CSM Digi, conduce detaşat, cu 40 de puncte, urmată fiind de Dinamo la 6 lungimi şi de Steaua la 7. Pe locul IV, surprinzător se află echipa Crişul Oradea, cu 18 puncte.

În prima fază a competiţiei mai sunt de disputat două turnee, ale căror date şi loc de disputare nu s-au stabilit încă.

Rezultatele etapei a VII-a, ultima, a turneului de la Oradea:

CS POLI CLUJ - AMEFA ARAD 3-5 (1:1, 1:1, 0:1, 1:2)
Cel mai bun marcator: Grama (AMEFA) - 2 goluri

DINAMO BUCUREŞTI - CRIŞUL ORADEA 13-4 (4:1, 3:0, 5:1, 1:2)
Cel mai bun marcator: Teohari (Dinamo) - 4 goluri

STEAUA BUCUREŞTI - CSM DIGI ORADEA 4-9 (1:1, 2:4; 0:1, 1-3)
Marcatori:
Steaua Buc: Cotrău 2, Gheorghe M. 1, Gospodinov 1.
CSM Digi Oradea: Diaconu 3, Ghiban 3, Chioveanu 1, Kadar 1.

SPORTUL STUDENŢESC - RAPID BUCUREŞTI 8-8 (1:1, 2:2, 3:1, 2:4)
Cei mai buni marcatori: Iordan (Sportul) - 4 goluri şi Dumitrascu (Rapid) - 3 goluri