Campioana CSM Digi Oradea a trecut fără probleme de concitadina CS Crişul în cele două partide pe care le-a susţinut în această săptămână, luni şi marţi, la Bazinul Olimpic "Ioan Alexandrescu" în cadrul etapei a V-a a campionatului Superligii Naţionale la polo.

În primul joc, campionii şi-au depăşit la o diferenţă de 21 de goluri partenerii de întrecere, scor 27-6.

Jocul practic s-a desfăşurat într-o singură direcţie, elevii antrenorului Toth Laszlo marcând gol după gol şi surclasându-şi, astfel, adversarul. În sfertul al doilea CSM Digi a reuşit un record, marcarea a 11 goluri în opt minute.

Cei mai eficace jucători în această dispută au fost Samuilă şi Botond, autori a câte 5 goluri.

Meciul al doilea, desfăşurat marţi, a consemnat aceaşi diferenţă, de 21 de goluri, numai că echipa Crişul a marcat primul gol abia în ultimul sfert, primele trei sferturi fiind adjudecate de CSM cu 8-0, 6-0 şi, din nou, 6-0. Ultimele 8 minute au fost însă mult mai echilibrate, gazdele câştigând la un singur gol, 5-4.

De această dată, principal marcator a fost Mihnea Chioveanu, autor a 7 goluri.

CSM Digi şi-a mărit astfel diferenţa în fruntea clasamentului la 12 puncte. Pentru echipa campioană această dublă confruntare reprezentând şi ultima verificare înaintea partidei din grupele Ligii Campionilor Europeni cu Spandau Berlin, care va avea loc pe data de 28 noiembrie, în deplasare.

CSM Digi Oradea- Crişul Oradea 27-6 (6-3, 11-2, 4-1, 6-0) şi 25-4 (8-0, 6-0, 6-0, 5-4)

Marcatori:

CSM Digi: Samuilă 5+2 goluri, Botond 5+2, Diaconu 3+1, Chioveanu 1+7, Popoviciu 2+2, Matei 4+2, Buşilă 1+1, Creţu 3+0, Dunca 2+4, Ghiban 1+4.

Crişul: Paleacu 2+2, Oros 2+0, Pînzariu 1+0, Sabău 1+0, Alexa 0+1, Szilaghi 0+1.