Poveste de mirul lumii într-o mănăstire din Sălaj: Un călugăr a furat toţi banii donaţi de credincioşi şi a dispărut.
Potrivit Antena 3, părintele Andrei, pe numele său Sorin Matei Filip, intrase în schitul Bobota de mai bine de un an şi a ajuns să gestioneez partea financiară tocmai pentru că a dat dovadă de comportament exemplar.
Apropiaţii îl ştiau ca un om dedicat vocaţiei şi cu frică de Dumnezeu, astfel că nu mică le-a fost mirarea când stareţul mănăstirii a constatat lipsa casierului, cu tot cu cei 20.000 de lei, 1.200 de euro şi un aparat foto. Stareţul a anunţat poliţia, care i-au făcut dosar penal călugărului furăcios pentru delapidare.
Poliţiştii l-au căutat degeaba pe părintele Andrei prin judeţ şi chiar la locuinţa sa din Baia Mare, dar nici urmă de el. Anchetatorii au informaţii că preotul s-a dus taman la Muntele Athos, în vacanţă...