La 30 de ani de la înfiinţare, trupa orădeană Celelalte Cuvinte porneşte într-un turneu aniversar, pentru a le mulţumi fanilor pentru susţinere.

Turneul naţional "Celelalte Cuvinte - 30 de ani" cuprinde 12 oraşe şi începe pe 4 noiembrie la Oradea. Rockerii vor concerta în clubul Blue Monday, din Pasajul Vulturul Negru.

"Am luat în considerare mai multe variante, de la sala Colegiului Emanuil Gojdu, unde au început ei să cânte sub numele de "Sonic", la Teatrul Regina Maria, dar până la urmă s-a decis că va fi ţinut în Blue Monday, unde au mai avut un concert în urmă cu doi ani şi a ieşit foarte bine", a spus impresarul Florin Budeu.

Călin Pop, liderul formaţiei, a povestit presei locale că a avut discuţii cu Daniel Vulcu, directorul Teatrului Regina Maria, care a refuzat să le acorde sala mare. Vulcu a motivat apoi spunând că o astfel de manifestare nu este potrivită pentru clădirea nou renovată a Teatrului.

Aşadar, spectacolul va fi ţinut în Blue Monday, iar preţul unui bilet este de 20 de lei. "Biletele vor fi puse în vânzare cu o săptămână înainte de concert şi vor putea fi cumpărate de la club", a mai precizat impresarul.

Turneul va continua în Cluj, Sibiu, Timişoara, Reşiţa, Constanţa, Galaţi, Buzău, Iaşi, Braşov, Târgovişte şi se va încheia la Bucureşti, pe 8 decembrie, la Sala Palatului. Pentru acel spectacol, trupa a pus în vânzare 300 de biletele la preţ promoţional, care s-au epuizat rapid. "Sala Palatului e o provocare pentru orice trupă, doar are 4.000 de locuri", mai spune Florin Budeu.

Celelalte Cuvinte este una dintre cele mai apreciate şi longevive formaţii rock din ţară. Membrii trupei au cântat pentru prima oară sub acest nume la Casa de Cultură a Studenţilor din Timişoara, în 13 decembrie 1981. De atunci, formaţia a lansat opt albume proprii şi jumătate, melodiile lor apărând şi pe o faţă de disc a LP-ul "Formaţii rock nr. 8", la jumătatea anilor '80. Cel mai recent album al orădenilor este intitulat "Stem".