26 de judeţe din partea de vest şi sud a ţării vor fi sub cod galben de caniculă, de duminică până marţi, conform unei atenţionări a Administraţiei Naţionale de Meteorologie.

Potrivit site-ului ANM, codul galben va afecta: Alba, Argeş, Arad, Bucureşti, Bihor, Brăila, Buzău, Cluj, Călăraşi, Caraş Severin, Dâmboviţa, Dolj, Gorj, Giurgiu, Hunedoara, Ialomiţa, Mehedinţi, Maramureş, Olt, Prahova, Sibiu, Sălaj, Satu Mare, Timiş, Teleorman, Vâlcea.

"În aceste regiuni, temperaturile maxime vor depăşi 36-37 de grade, iar în sud-vest, izolat se vor situa în jurul valorii de 39 de grade. Disconfortul termic se va accentua, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge şi depăşi pragul critic de 80 în zonele de câmpie şi local în cele de deal şi podiş", arată informarea ANM.