Administraţia Naţională de Meteorologie a emis o avertizare tip cod galben de instabilitate atmosferică accentuată pentru nordul, vestul şi centrul ţării.
De duminică, ora 14, până luni, ora 6 dimineaţa, în 28 de judeţe, inclusiv Bihor, vor fi averse torenţiale, recvente descărcări electrice, intensificări de vânt ce vor lua şi aspect de vijelie şi pe arii restrânse grindină.
"Se vor înregistra cantităţi de apă de peste 20...25 l/mp şi izolat 50...60 l/mp", spun meteorologii.