Administraţia Naţională de Meteorologie a emis o avertizare tip cod galben de instabilitate atmosferică accentuată pentru nordul, vestul şi centrul ţării.

De duminică, ora 14, până luni, ora 6 dimineaţa, în 28 de judeţe, inclusiv Bihor, vor fi averse torenţiale, ​recvente descărcări electrice, intensificări de vânt ce vor lua şi aspect de vijelie şi pe arii restrânse grindină.

"Se vor înregistra cantităţi de apă de peste 20...25 l/mp şi izolat 50...60 l/mp", spun meteorologii.