Administraţia Naţională de Meteorologie a emis o avertizare de cod galben pentru 21 de judeţe, între care şi Bihorul.

"În intervalul 17 septembrie, ora 15 - 18 septembrie, ora 03, instabilitatea atmosferică se va accentua treptat în Crişana, Maramureş, Transilvania, în dealurile Banatului şi ale Olteniei, precum şi în zona montană. Se vor semnala averse, ce vor avea şi caracter torenţial, descărcări electrice şi vor fi condiţii de grindină. Cantităţile de apă vor depăşi pe arii extinse 20...25 l/mp şi izolat 50 l/mp. Vântul se va intensifica temporar", se arată în avertizarea postată pe site-ul ANM.

Astfel, pe lângă Bihor vor mai fi afectate şi Alba Iulia, Argeş, Bistriţa-Năsăud, Braşov, Cluj, Caraş-Severin, Covasna, Dâmboviţa, Gorj, Hunedoara, Harghita, Mehedinţi, Maramureş, Mureş, Prahova, Sibiu, Sălaj, Satu Mare şi Vâlcea.

În judeţele Arad şi Timiş se vor înregistra în general cantităţi de apă de 10...15 litri pe metru pătrat, mai menţionează ANM.