De joi dimineață, ora 8, până vineri, la ora 6, mai multe județe din România, inclusiv Bihorul, vor fi sub atenționare de tip cod galben de intensificări ale vântului și chiar viscol, la altitudini mari. 

„În intervalul menționat, la început în nordul Carpaților Orientali și în Munții Apuseni, apoi și în restul zonei montane, vântul va avea intensificări, cu viteze de peste 70...80 km/h. La altitudini mari, vântul va sufla tare, cu peste 100 km/h, temporar va fi viscol, iar vizibilitatea scăzută. În masivele nordice local ninsorile vor fi moderate cantitativ”, a transmis Administrația Națională de Meteorologie.

În intervalul menționat, în nord-vestul țării, vântul va avea intensificări, cu rafale ce vor depăși 55...65 km/h și izolat 70 km/h, au mai transmis meteorologii.

Intensificări ale vântului vor fi și în restul teritoriului, cu viteze în general de 45...55 km/h.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!