Românii care vor să plece în Ungaria sau tranzitează această ţară trebuie să se pregătească pentru temperaturi sufocante. Ministerul Afacerilor Externe avertizează că Inspectoratul local de Meteorologie a emis o atenţionare de cod roşu de caniculă în ţara vecină. Se prognozează că valul de căldură va continua până pe data de 16 august.

"Temperaturile medii ale zilelor vor depăşi 29 de grade C, maximele situându-se la valori cuprinse între 35 — 37 grade Celsius. După data de 16 august 2015 sunt posibile temperaturi maxime de 32 — 36 grade Celsius, iar pe alocuri se vor semnala ploi de scurtă durată, însoţite de descărcări electrice şi vânt", arată Agerpres, citând comunicatul MAE.

Românii sunt sfătuiţi să se informeze permanent legat de condiţiile din ţara vecină, să consulte paginile de internet meteoalarm.eu & www.mae.ro. Totodată, MAE reaminteşte că cetăţenii care călătoresc în străinătate au la dispoziţie aplicaţia "Călătoreşte în siguranţă" (ce poate fi descărcată gratuit din "App Store" şi "Google Play"), care oferă informaţii, recomandări de călătorie şi posibilitatea de a fi alertaţi, în cazul în care apar situaţii speciale.

Paul Bălan