Meteorologii au prelungit până duminică avertizarea de tip cod galben de ninsoare şi vânt, valabilă în 19 judeţe din ţară, inclusiv Bihorul.

Vizate sunt, însă, doar zonele montane ale judeţului. Aici, spun meteorologii, va continua să ningă, iar stratul de zăpadă nou depus va fi pe arii restrânse consistent. Vântul va avea intensificări viscolind şi spulberând zăpada, cu rafale ce vor depăşi 70 km/h şi 100 km/h pe crestele înalte, îndeosebi ale Munţilor Banatului, Carpaţilor Meridionali şi de Curbură.

Totodată, sâmbătă vor fi intensificări temporare ale vântului şi în restul ţării, dar la cote mai reduse (de 55...60 km/h). Codul galben îşi va înceta valabilitatea duminică, la ora 8.