Bihorul rămâne în căldură toridă! Meteorologii au prelungit duminică avertizarea tip cod portocaliu de caniculă până miercuri pentru judeţele Bihor, Satu Mare şi Arad, în timp ce restul ţării va fi sub cod galben.

Potrivit ANM, luni valul de căldură va persista în vestul şi nord-vestul ţării, dar se va extinde şi în regiunile estice şi, local, în cele sudice. "În judeţele Arad, Bihor şi Satu Mare vor fi temperaturi maxime situate în jurul valorii de 37 de grade, iar disconfortul termic se va menţine deosebit de accentuat", spun meteorologii.

În Maramureş, Crişana, Banat, Moldova, cea mai mare parte a Munteniei, sudul Olteniei şi vestul Transilvaniei, se vor înregistra frecvent temperaturi maxime de 35-36 de grade şi izolat 37 de grade, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăşi pragul critic de 80 de unităţi.

Marţi şi miercuri valul de căldură va cuprinde toată ţara. În Bihor, Arad şi Satu Mare vor fi temperaturi de 38 de grade, greu de suportat.

Citeşte şi articolele:

"Căldură mare şi la vecini: Ungaria are cod roşu şi portocaliu de caniculă"

Recomandările medicilor pentru zilele caniculare