Printr-o serie de întâmplări fericite am ajuns, în urmă cu un an, să fac parte din comunitatea studenţilor români din Anglia. Şi, printre multe lucruri care m-au surprins când am ajuns acolo, s-a numărat şi modul în care englezii colectează selectiv deşeurile. Pentru ei colectarea selectivă e un automatism şi rar găseşti persoane care să trateze acest subiect cu indiferenţă.
Din câte am observat, sistemul lor de colectare selectivă e mai elaborat decât al nostru. Ei nu împart reciclabilele doar pe categorii cum sunt hârtia, plasticul, metalul şi sticla, ci merg până la a delimita sticla după culori - alb, verde şi roşu -, fiecare tip având containerul propriu.
Dacă la noi găseşti gunoi menajer în containerul de reciclabile, la britanici nu vei vedea asta niciodată. Poate nu chiar toate reciclabilele îşi găsesc drumul spre containerele dedicate, mai ales cele mici, cum sunt capacele de plastic ale paharelor de iaurt sau cele de la conserve, dar nu vei găsi niciodată gunoi menajer în containerele pentru reciclabile. Şi asta fără ca cineva să dea vreun ban cetăţenilor pentru efortul de a colecta selectiv...
Englezul a înţeles că reciclarea îi este profitabilă, că e un lucru pe care îl facem nu ca să pierdem timpul nostru cel preţios separând gunoiul, ci pentru viitor. Englezul ştie că fiecare mică bucăţică de hârtie trebuie pusă separat şi că plastic nu e doar flaconul de apă, ci şi cutia de iaurt sau de îngheţată. La el în casă are pungi separate pentru reciclare şi nu îl deranjează că acestea ocupă spaţiu.
Întoarsă în vacanţă la Oradea, am observat că aici, deşi avem posibilitatea să colectăm selectiv, practica ne omoară. Deşi aruncăm flacoane, cutii de carton sau ziare în containerele special destinate, lucruri mai mărunte, precum pungile de plastic, ajung tot în containerele pentru gunoiul menajer. În plus, avem mari şanse să vină un vecin şi să arunce ditamai sacul de gunoi menajer peste reciclabile...
Pentru britanici colectarea selectivă a devenit un automatism, e la fel de firească precum spălatul vaselor. Vreau să cred că, într-o bună zi, şi orădenii vor considera reciclarea un lucru important şi vor ajunge s-o facă, în mod corect, până la capăt.
Mădălina Jugrestean
studentă