Campania prin care RER Ecologic Service îndeamnă orădenii să colecteze selectiv deşeurile, asigurând şi premii pentru asociaţiile de proprietari care le adună corect, se îndreaptă spre final. Orădenii mai pot să-şi demonstreze eco-atitudinea şi nivelul de civilizaţie până la finalul lunii iunie, când operatorul de salubritate va trage linie şi va stabili care sunt asociaţiile de proprietari îndreptăţite la unul dintre zecile de premii.

Colectare pe fracţii

Lansată de 1 aprilie, campania-concurs „Colectează şi RER te premiază” este dedicată exclusiv asociaţiilor de proprietari, iar regulile sunt simple: la fiecare colectare, muncitorii RER Ecologic Service monitorizează atent calitatea deşeurilor aruncate de orădeni. După cum se ştie, în Oradea funcţionează sistemul de colectare selectivă, ceea ce înseamnă că oamenii trebuie să arunce gunoiul menajer (fracţia umedă) în containerele ori pubelele de culoare neagră şi reciclabilele (fracţia uscată) în recipientele de culoare galbenă. Tot separat, cu utilaje diferite şi în zile diferite, muncitorii operatorului de salubritate colectează deşeurile şi le predă la staţia de sortare a deşeurilor gestionată de Eco Bihor.

Premii pentru cei mai buni

Pentru a răsplăti efortul orădenilor care colectează selectiv deşeurile, RER Ecologic Service a pregătit şi premii. La finalul campaniei, după 30 iunie, societatea va analiza datele culese de-a lungul monitorizării, iar în baza acestora va stabili care sunt asociaţiile care respectă regulile colectării selective. Criteriul selecţiei va fi exclusiv calitatea deşeurilor reciclabile aruncate, nu cantitatea, iar asociaţiile unde ele au fost adunate corect vor forma o listă. Din rândul acestora, vor fi stabiliţi prin tragere la sorţi 50 de câştigători: 25 de asociaţii vor primi seturi de grădinărit şi alte 25 vor fi răsplătite cu seturi de curăţenie.

În plus, membrii acestor asociaţii vor câştiga reputaţia de eco-orădeni, care înţeleg că nu-i destul să arunci gunoaiele în containere, şmecheria este să le pui separat..